Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolski sektor maszyn i urządzeń

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2018-09-05 16:12:48
maszyny i urządzenia, maszyny, urządzenia, górnictwo, rolnictwo, budownictwo, polski sektor maszyn i urządzeń, eksport, maszyny górnicze, maszyny rolnicze, maszyny budowlane

Bogactwo zasobów naturalnych, korzystne warunki geologiczne, wysoko wykwalifikowana kadra, innowacyjne zaplecze naukowe oraz korzystne położenie geograficzne stworzyły dla Polski unikatowe warunki do rozwoju górnictwa, rolnictwa czy budownictwa. W ślad za rosnącym zapotrzebowaniem pozyskania surowców prężnie rozwijała się branża maszyn i urządzeń.

Nowoczesne kombajny górnicze, ciągniki nowej generacji czy wysokospecjalistyczne żurawie są dziś doceniane nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Polskie produkty stały się prawdziwym hitem i sukcesywnie z każdym rokiem umacniają swoją pozycję na światowych rynkach. Branża maszyn i urządzeń jest jednym z filarów eksportu polskiej gospodarki. Wartość eksportu wciąż rośnie, w 2015 roku wyniosła 4293,2 mln euro.

 

Polskie maszyny i urządzenia zdobywają coraz większą popularność na całym świecie. Co czwarta dostarczana jest na rynek niemiecki. Głównymi odbiorcami spoza Unii Europejskiej są Rosja i USA. Dynamiczny rozwój to duża zasługa pozyskanych środków europejskich, które pomogły wdrażać nowe technologie oraz podnieść jakości bez zaangażowania własnych środków. Na koniec marca 2017 roku producenci maszyn i urządzeń podpisali już umowy na realizację ponad 160 projektów o wartości blisko 1 mld zł.

 

Rosnące zapotrzebowanie na energię na całym świecie stwarza dobrą koniunkturę dla kopalń surowców energetycznych, które chcąc sprostać zapotrzebowaniu zwiększają inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia. Węgiel jest wciąż jednym z najtańszych źródeł produkcji energii elektrycznej a Polska znajdująca się na pierwszych miejscach krajów o największym jego wydobyciu jest znaczącym beneficjentem koniunktury. W 2016 r. polskie wydobycie surowca wyniosło 66,484 mln ton, a zatrudnienie w sektorze górnictwa węgla kamiennego wynosiło około 85 tys. osób. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2016 r. zużycie węgla kamiennego w Polsce wyniosło 74,176 mln ton. Według danych Agencji Rozwoju Przemysłu, w pierwszym kwartale 2017 r. produkcja energii elektrycznej z węgla stanowiła 80% ogólnej produkcji energii elektrycznej w Polsce.

 

Polskie maszyny i urządzenia wykorzystywane są nie tylko w krajowych kopalniach, ale coraz chętniej wykorzystywane są na rynkach zagranicznych. Duże doświadczenie kadry inżynierskiej, w połączeniu z wysoką precyzją wykonania, niskimi kosztami oraz dużą elastycznością stanowi znaczącą przewagę konkurencyjną. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się systemy ścianowe do wydobywania węgla, innowacyjne silniki górnicze odporne na pracę w szczególnie trudnych warunkach, koparki wielonaczyniowe, urządzenia przeładunkowe i transportowe oraz tzw. kombajny chodnikowe. Polskie maszyny i urządzenia spotykane są praktycznie we wszystkich kopalniach na całym świecie a zagraniczna aktywizacja dużych podmiotów stwarza nowe warunki ich rozwoju.

 

Polska żywność jest doceniana na całym świecie. Krajowe rolnictwo to prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki. Urodzajne gleby, dobre ukształtowanie terenu i odpowiednie warunki atmosferyczne zaowocowały 60% wykorzystaniem powierzchni pod uprawy. Rosnąca koniunktura na rynku spowodowała, że popyt na maszyny rolnicze w 2017 roku był wyraźnie większy niż rok wcześniej. Wartość polskiego eksportu maszyn i urządzeń rolniczych w 2017 r. wyniósł blisko 1,2 mld euro i był o 18,4% większa w porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. Wzrost eksportu wynikał głównie ze zwiększenia wywozu maszyn żniwnych oraz maszyn do uprawy i przygotowania gleby. Głównym odbiorcą polskich maszyn rolniczych były Niemcy oraz Państwa WNP. Urządzenia trafiały również do Turcji, Tanzanii, Iraku, Iranu i Chin. Liczba rejestracji nowych ciągników rolniczych zwiększyła się o 22,4% w porównaniu z 2016 r. do 10,7 tys. sztuk. Sprzedaż ciężarowych przyczep rolniczych wzrosła o 57,8% do 4,7 tys. Wzrost sprzedaży nowych ciągników w 2017r. w porównaniu z 2016 r. był również obserwowany w większości krajów europejskich, np. liczba rejestracji nowych ciągników w Europie zwiększyła się o 12,8%. Od ubiegłego roku rośnie produkcja maszyn rolniczych. W porównaniu z rokiem 2016 wyprodukowano o 16,2% więcej ciągników rolniczych, o 24,6%, siewników polowych, o 21,5%, spulchniarek.

 

Rosnące wyniki gospodarcze Polski przekładają się również na dobrą koniunkturę w budownictwie. Wzrost PKB, dotacje unijne i realizacja dużych projektów infrastrukturalnych to szanse dla polskich producentów maszyn budowlanych. Szacuje się, że w 2018 roku polski rynek budowlany będzie wart ponad 200 mld zł. Krajowy rynek maszyn budowlanych to około 60 tysięcy maszyn i urządzeń - w tym około 10 tysięcy żurawi samojezdnych, 11 tysięcy koparek, 10 tysięcy spycharek gąsienicowych, 3 tysięcy ładowarek kołowych i innych. Od początku 2014 roku firmy leasingowe sfinansowały zakup maszyn o wartości blisko 6,5 miliarda złotych czyli więcej o 24% w stosunku do roku ubiegłego.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Mobilny system dezynfekcji

Mobilny system dezynfekcji
Polska - OPOLE 2021-01-02 Dodał: Jacek Wróbel Maszyny i urządzenia, Produkcja i przetwórstwo metali, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Maski przemysłowe filtrujące FFP2

Mam do zaoferowania maski Polskiego producenta. Minimalna ilość zakupu - 1000 szt. Cena: 3....
Polska - Piszczac 2020-12-04 Dodał: Piotr Omelańczuk Budownictwo, Budownictwo i architektura, Produkcja mebli, Przemysł lotniczy i kosmiczny, Narzędzia mechaniczne Zobacz ofertę

Elveconn - sklep internetowy z częściami do maszyn

Szukasz sprawdzonych części do maszyn rolniczych, naczep, przyczep czy samochodów osobowych? Elve...
Polska - WROCŁAW 2020-11-30 Dodał: Adam Turek Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert