Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPerspektywa współpracy polsko-indyjskiej w obszarze sektora maszynowego

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2019-10-29 13:19:19
targi, materiały informacyjne, konferencja prasowa, program promocji branży maszyn i urządzeń, bpp, 2019, maszyny górnicze, ime, kolkata, kalkuta, indie, zbh mumbaj, maszyny i urządzenia, polskie stoisko narodowe, górnictwo, polskie maszyny

W perspektywie najbliższych lat sektor maszyn i urządzeń będzie odgrywał znaczącą rolę jako katalizator rozwoju całej gospodarki indyjskiej. Zapraszamy do zapoznania się z krótkim materiałem dot. możliwości współpracy między Polską a Indiami we wspomnianym obszarze.

Indie Polska

Import maszyn i urządzeń stanowi jeden z najważniejszych elementów składowych całościowego importu Indii, zaraz po paliwach mineralnych, metalach i kamieniach szlachetnych. Na przestrzeni roku 2018-2019 wartość importu maszyn i urządzeń wyniosła 96,2 mld USD, 26,8% więcej niż w roku 2017 r., gdzie wartość importu przedstawionej grupy produktowej wyniosła 70,5 mld USD.

 

Wzrost zapotrzebowania Indii na maszyny i urządzenia zauważalny jest w statystykach polsko-indyjskiej wymiany handlowej. W roku 2018 polski eksport maszyn i urządzeń elektrycznych osiągnął wartość 68,7 mln USD, co stanowi 8,9% ogólnego eksportu do Indii. Jest to aż 36% więcej w porównaniu z rokiem 2013 r., w którym Polska wyeksportowała maszyny i urządzenia elektryczne warte 24,8 mln USD. Natomiast eksport maszyn i urządzeń mechanicznych w roku 2018 wygenerował przychód o wartości 142,7 mln USD, osiągając 18,6% wkład w polski eksport do Indii. Ten sam produkt eksportowy przyniósł w 2013 roku 103,7 mln USD. W skali 5 lat zauważalny jest 28% wzrost.

 

Maszyny i urządzenia od kilku lat stale utrzymują się na drugim miejscu jako najważniejsze polskie produkty eksportowe z przeznaczeniem na rynek indyjski. Patrząc na statystyki oraz prognozy uwarunkowań gospodarczych rynku indyjskiego, można stwierdzić, że ten trend utrzyma się, tworząc wiele możliwości biznesowych dla polskich firm.

 

Obecnie głównym krajem pochodzenia importu maszyn i urządzeń są Chiny - aż 30,6 mld USD, czyli 52% całego importu z Chin oraz prawie 45% całego importu maszyn i urządzeń. Ważnym źródłem importu jest też USA (5 mld USD) i Niemcy (4,8 mld USD).

 

Sektor ma duże szanse na wzrost w nadchodzących latach. Z perspektywy zagranicznego inwestora, średni wzrost tego sektora na poziomie 8-10% w skali roku, będzie dodatkową zachętą.

 

Szeroko zakrojone plany inwestycyjne władz centralnych będą w nadchodzących latach katalizatorem rozwoju dla wielu mniej rozwiniętych regionów np. stanu Bihar i Uttar Pradeś. Od 2014 r. rząd Indyjskiej Partii Ludowej (BJP) z premierem Narendrą Modim przeprowadza ważne reformy strukturalne, mające na celu szybszy i bardziej zrównoważony wzrost gospodarczy. Rząd wdraża warte ponad 100 mld dol. projekty modernizacyjne jak "Make in India", "Skill India" czy "Digital India", aby pobudzić dodatkowe inwestycje i pomóc lepiej wykorzystać potencjał ekonomiczny, demograficzny i cyfrowy kraju.

 

Zapraszamy do zapoznania się z Raportem Sektorowym PAIH "Sektor maszynowy w Indiach".

 

Flaga Indii

 

Indie - podstawowe informacje o kraju

Indie (j. hindi: Bharat) są obecnie:

  • 2. najludniejszym państwem świata (ponad 1 324 171 354 ludzi zgodnie z danymi na 2017 r.);
  • 7. krajem pod względem powierzchni;
  • 7. największą gospodarką świata wg danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego z 2018 r. (w 2017 r. Indie znajdowały się na 6. miejscu wyprzedzając Francję);
  • 77. państwem w rankingu Ease Doing Business na rok 2019 (23 miejsca wyżej do lat ubiegłych);
  • 3. największą gospodarką pod względem parytetu siły nabywczej;
  • 6. najbogatszym krajem na świecie wg analizy New World Wealth na 2018 r. z rocznym tempem wzrostu PKB na poziomie ok. 7% w ostatnich latach Indie rozwijają się najszybciej spośród państw G20;

 

Są także potęgą militarną z 2. pod względem liczebności armią na świecie i 4. pod względem wartości wydatkami na obronność. Indie posiadają broń jądrową i uważane są za mocarstwo regionalne.

 

Przewiduje się, że przy obecnym wzroście gospodarczym przed 2030 r. Indie będą nie tylko 1. krajem z największą liczbą ludności, a zarazem jednym z najmłodszych społeczeństw na świecie; ale także 3. największą gospodarką na świecie.

 

Źródło (dane): Główny Urząd Statystyczny (GUS)

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Mobilny system dezynfekcji

Mobilny system dezynfekcji
Polska - OPOLE 2021-01-02 Dodał: Jacek Wróbel Maszyny i urządzenia, Produkcja i przetwórstwo metali, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert