14. edycja międzynarodowych targów rolnych i zwierząt hodowlanych przeszła do historii. Wśród wystawców, których liczbę organizatorzy oszacowali na 950 z 70 krajów, znalazła się silna reprezentacja polskich firm. Prezentowały one szeroką ofertę produktów oraz usług dla rolnictwa. Największą część oferty polskim firm stanowiły rolnicze maszyny do uprawy gleby oraz wykorzystywane w sadownictwie.
Konferencja prasowa na stoisku PAIH
Wydarzenie przyciągnęło zarówno przedstawicieli biznesu - dystrybutorów i dealerów - jak i klientów indywidualnych. Obsługa polskiego stoiska narodowego odpowiedziała na bardzo wiele konkretnych zapytań dotyczących możliwości współpracy z polskimi producentami maszyn, przeprowadzono również konferencję prasową dla dziennikarzy lokalnych mediów i zainteresowanych przedsiębiorców. Konferencję rozpoczęło wystąpienie kierowniczki Zagranicznego Biura Handlowego PAIH S.A. w Stambule, Pani Joanny Snopek-Berbercioğlu. Następnie głos zabrał ekspert branżowy, dr hab. inż. Adam Ekielski, który zaprezentował zebranym wokół polskiego stanowiska gościom informacje o potencjale polskiej gospodarki oraz omówił istotne, polskie rozwiązania techniczne wprowadzone w sektorze maszyn i urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie.
W trakcie bezpośrednich rozmów z odwiedzającymi stoisko, wiodącym tematem rozmów były pytania o warunki zakupu maszyn produkowanych w Polsce. Jednym z najczęściej zadawanych pytań były pytania o przedstawicielstwa handlowe producentów prezentowanych maszyn i urządzeń.
Największa liczba pytań dotyczyła możliwości zakupu maszyn do zbioru owoców. Istnieje potencjalnie duże zapotrzebowanie na maszyny do zbioru oliwek czy pomarańczy. Pewna grupa pytań dotyczyła maszyn do nawożenia. Z rozmów prowadzonych z klientami stoiska, można zauważyć zapotrzebowanie na maszyny do siewu i sadzenia. Pytania dotyczyły siewników punktowych i sadzarek automatycznych.
Pojedyncze pytania związane były z technologiami zagospodarowania odpadów porolniczych, powstających w czasie przycinania drzew w sadach. Odrębną grupę zagadnień, stanowiły pytania dotyczące automatyzacji produkcji szklarniowej oraz systemów monitorowania w rolnictwie precyzyjnym. Były to pytania bardzo precyzyjne świadczące o zainteresowaniu zwiedzających wybranymi rozwiązaniami.
W czasie trwania targów polskie stoisko było odwiedzane przede wszystkim przez firmy tureckie. Kolejnymi, co do liczebności grupami odwiedzających byli przedstawiciele firm z Iranu, Indii, Iraku, Izraela, i Syrii.
Konsul Honorowa RP w Izmirze - Ceyla Borovalı - podczas rozmów z polskimi przedsiębiorcami
Stoisko odwiedziła również Konsul Honorowa RP w Izmirze, Pani Ceyla Borovalı. Jej zdaniem targi te są ważne nie tylko ze względu na wielkość tureckiego rynku wewnętrznego, ale także ze względu na fakt, że wydarzenie odwiedzane jest przez liczną grupę z krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Uczestnictwo w targach w Turcji może stanowić dobry sposób na wejście nie tylko na rynek turecki, ale również na rynki państw ościennych.