Polskie stoisko narodowe odwiedzały tłumy gości.
Tegoroczne targi Kazcomak w Astanie odwiedziła rekordowa liczba odwiedzających. Impreza towarzyszyły kilku znaczącym wydarzeniom, które w tym samym czasie odbywały się w stolicy Kazachstanu. Równolegle miał miejsce jubileuszowy 25. Światowy Kongres Górniczy oraz odbyło się Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze. Kontynuacją wypracowanych porozumień będzie działalność Zagranicznego Biura Handlowego (ZBH) w Astanie.
W briefingu prasowym udział wzięli m.in. Wiceminister Tadeusz Kościński (MRPiT), Roman Wasilenko (MSZ Kazachstan) oraz Selim Chazbijewicz (Ambasador RP w Kazachstanie).
Zorganizowane przez Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) stoisko narodowe było jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc. Tu można było zapoznać się z ofertą polskich producentów maszyn i urządzeń oraz otrzymać katalog branżowy jak i materiały promocyjne poszczególnych firm. Uatrakcyjnieniem przedstawianej oferty były wyświetlane filmy jak również elementy kreatywne w postaci piramidy holograficznej czy okularów sferycznych. Odpowiedzi na pytania merytoryczne udzielał ekspert branżowy, pan Jerzy Keller. Potencjał polskiej branży maszyn i urządzeń przedstawił on również podczas briefingu prasowego zorganizowanego dla mediów, dziennikarzy branżowych i lokalnych, liderów opinii jak również licznie zgromadzonych gości. Wśród nich byli obecni m.in. Wiceminister Tadeusz Kościński (MRPiT), Roman Wasilenko (MSZ Kazachstan) oraz Selim Chazbijewicz (Ambasador RP w Kazachstanie).
Prezentacja Jerzego Kellera, eksperta PAIH w programie BRAND, spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem.
- Polskie stoisko narodowe było swoistym punktem kontaktowym dla polskich producentów maszyn i urządzeń z potencjalnymi ich partnerami biznesowymi - tłumaczy Jerzy Keller, ekspert branżowy PAIH w programie BRAND - to właśnie m.in. w tym miejscu moi koledzy z grupy Famur omawiali z partnerami kazachskimi warunki dostawy maszyn górniczych dla tutejszych kopalń. Mam nadzieję, że rozmowy zakończą się sukcesem, a polskie firmy będą coraz mocniejsze w tym rejonie Azji.
Na polskim stoisku narodowym grupa FAMUR negocjuje kolejne kontrakty.
Republika Kazachstanu jest głównym rynkiem eksportowym w regionie Azji Centralnej, zajmującym również ważne miejsce w relacjach z krajami wschodnimi (4. miejsce) oraz polskiej ekspansji eksportowej na rynkach azjatyckich (8. pozycja). Polska jest jednym z głównych partnerów gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej dla Kazachstanu. Porozumienia osiągnięte podczas wizyt Prezydentów, które związane były z organizowaną wystawą EXPO 2017, pozytywnie wpłynęły na wzrost wymiany handlowej między Polską a Kazachstanem. W porównaniu z 2016 rokiem obroty handlowe wzrosły o 62,6%, w tym eksport z Polski do Kazachstanu o 34%. Dominującą pozycję (15,7%) mają maszyny i urządzenia mechaniczne oraz ich części.
Targi Kazcomak to najważniejsze wydarzenie branży górniczej w regionie
Polska branża maszyn jest jednym z 12 priorytetowych sektorów polskiej gospodarki, które mają największą szansę na globalny sukces. Bogate zasoby naturalne (np. 6. miejsce w produkcji miedzi), sprzyjające warunki do działalności rolniczej (2,2% udział w światowym eksporcie pszenicy), jak również wysoka kultura techniczna połączona z wieloletnim doświadczeniem i niskimi kosztami pracy zaowocowały bogatą ofertą specjalistycznych urządzeń. Już dziś połowa ich krajowej produkcji trafia na eksport, głównie do Niemiec, Chin czy Rosji odnotowując znaczące udziały w światowym rynku (np. 2% traktorów, 1,5% specjalistycznych maszyn górniczych czy 1% dźwigów budowlanych).