Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAstana w centrum górniczych wydarzeń

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Woińska | 2018-07-03 12:20:39
targi, astana, kazachstan, światowy kongres górniczy, mining world central asia, kazcomak, polsko-kazachstańskie forum gospodarcze, maszyny i urządzenia, promocja polskiej branży maszyn i urządzeń, polskie stoisko narodowe, briefing prasowy, polskie firmy, maszyny, urządzenia, maszyny górnicze, zagranicznego biuro handlowe w astanie, zbh astana, polska agencja inwestycji i handlu, paih, 2018, bpp

W czerwcu 2018 r. stolica Kazachstanu zamieniła się w centrum górniczego świata. W Astanie jednocześnie odbywały się trzy duże wydarzenia: 25. Światowy Kongres Górniczy, targi Mining World Central Asia, Kazcomak oraz Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze.

Polskie stoisko narodowe odwiedzały tłumy gości.

Tegoroczne targi Kazcomak w Astanie odwiedziła rekordowa liczba odwiedzających. Impreza towarzyszyły kilku znaczącym wydarzeniom, które w tym samym czasie odbywały się w stolicy Kazachstanu. Równolegle miał miejsce jubileuszowy 25. Światowy Kongres Górniczy oraz odbyło się Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze. Kontynuacją wypracowanych porozumień będzie działalność Zagranicznego Biura Handlowego (ZBH) w Astanie.

 

W briefingu prasowym udział wzięli m.in. Wiceminister Tadeusz Kościński (MRPiT), Roman Wasilenko (MSZ Kazachstan) oraz Selim Chazbijewicz (Ambasador RP w Kazachstanie).

 

Zorganizowane przez Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) stoisko narodowe było jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc. Tu można było zapoznać się z ofertą polskich producentów maszyn i urządzeń oraz otrzymać katalog branżowy jak i materiały promocyjne poszczególnych firm. Uatrakcyjnieniem przedstawianej oferty były wyświetlane filmy jak również elementy kreatywne w postaci piramidy holograficznej czy okularów sferycznych. Odpowiedzi na pytania merytoryczne udzielał ekspert branżowy, pan Jerzy Keller. Potencjał polskiej branży maszyn i urządzeń przedstawił on również podczas briefingu prasowego zorganizowanego dla mediów, dziennikarzy branżowych i lokalnych, liderów opinii jak również licznie zgromadzonych gości. Wśród nich byli obecni m.in. Wiceminister Tadeusz Kościński (MRPiT), Roman Wasilenko (MSZ Kazachstan) oraz Selim Chazbijewicz (Ambasador RP w Kazachstanie).

 

Prezentacja Jerzego Kellera, eksperta PAIH w programie BRAND, spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem.

 

- Polskie stoisko narodowe było swoistym punktem kontaktowym dla polskich producentów maszyn i urządzeń z potencjalnymi ich partnerami biznesowymi - tłumaczy Jerzy Keller, ekspert branżowy PAIH w programie BRAND - to właśnie m.in. w tym miejscu moi koledzy z grupy Famur omawiali z partnerami kazachskimi warunki dostawy maszyn górniczych dla tutejszych kopalń. Mam nadzieję, że rozmowy zakończą się sukcesem, a polskie firmy będą coraz mocniejsze w tym rejonie Azji.

 

Na polskim stoisku narodowym grupa FAMUR negocjuje kolejne kontrakty.

 

Republika Kazachstanu jest głównym rynkiem eksportowym w regionie Azji Centralnej, zajmującym również ważne miejsce w relacjach z krajami wschodnimi (4. miejsce) oraz polskiej ekspansji eksportowej na rynkach azjatyckich (8. pozycja). Polska jest jednym z głównych partnerów gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej dla Kazachstanu. Porozumienia osiągnięte podczas wizyt Prezydentów, które związane były z organizowaną wystawą EXPO 2017, pozytywnie wpłynęły na wzrost wymiany handlowej między Polską a Kazachstanem. W porównaniu z 2016 rokiem obroty handlowe wzrosły o 62,6%, w tym eksport z Polski do Kazachstanu o 34%. Dominującą pozycję (15,7%) mają maszyny i urządzenia mechaniczne oraz ich części.

 

Targi Kazcomak to najważniejsze wydarzenie branży górniczej w regionie

 

Polska branża maszyn jest jednym z 12 priorytetowych sektorów polskiej gospodarki, które mają największą szansę na globalny sukces. Bogate zasoby naturalne (np. 6. miejsce w produkcji miedzi), sprzyjające warunki do działalności rolniczej (2,2% udział w światowym eksporcie pszenicy), jak również wysoka kultura techniczna połączona z wieloletnim doświadczeniem i niskimi kosztami pracy zaowocowały bogatą ofertą specjalistycznych urządzeń. Już dziś połowa ich krajowej produkcji trafia na eksport, głównie do Niemiec, Chin czy Rosji odnotowując znaczące udziały w światowym rynku (np. 2% traktorów, 1,5% specjalistycznych maszyn górniczych czy 1% dźwigów budowlanych).

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Automaty wydające, vendingowe

ASD Systems - Producent automatów wydających. Automaty wydające i autorska aplikacja IDS wspomag...
Polska - BIELSKO-BIAŁA 2021-02-16 Dodał: HUBERT WRÓBLEWSKI Handel, IT/ICT, Produkcja pozostałych maszyn, Maszyny i urządzenia, Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Produkcja elektroniki przemysłowej i oprogramowania

KSK Developments specjalizuje się w produkcji elektroniki przemysłowej i oprogramowania z element...
Polska - ZABRZE 2021-01-22 Dodał: Paweł Kasperek IT/ICT, Transport i logistyka, Budownictwo, Maszyny i urządzenia, Rolnictwo i leśnictwo Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert